Skip to Content

(Polski) Najczęstsze pytania Prawa autorskie (Copyright FAQ)

Wattpad zachęca wszystkich swoich twórców do wyrażania swojej wyobraźni i kreatywności za pomocą oryginalnych opowieści. Nie zezwalamy na żadne naruszenia praw autorskich, czy zamieszczanie “spiraconych” materiałów na naszej platformie i usuwamy wszelkie treści, o których odkryjemy, że zostały zamieszczone sprzecznie z prawem. Nie wszyscy użytkownicy są świadomi zawiłości prawa autorskiego, ale robimy co w naszej mocy, aby ich edukować i informować w taki sposób dążąc do stworzenia zapraszającej i angażującej społeczności dla wszystkich.

 

Najczęstsze Pytania (FAQ)

 

Czym jest naruszenie praw autorskich?

  • Publikowanie objętej prawami autorskimi twórczości, należącej do kogoś innego, bez ich prawnie skutecznej zgody.
  • Publikowanie objętej prawami autorskimi twórczości, należącej do kogoś innego i uznanie tego dzieła za cudze (np. Pisząc “Dzieło nie moje, wszelkie prawa należą do autora Sławny Pisarz”). To wciąż jest naruszeniem praw autorskich i zostanie potraktowane w analogiczny sposób. Prawnie skuteczna zgoda ZAWSZE jest wymogiem.
  • Adaptacje lub drobne zmiany cudzej twórczości; takie jak zmienianie imion, kopiowanie dokładnych wydarzeń i przepisanie ich własnymi słowami oraz zmienianie perspektywy, z której dzieje się opowieść, są wszystkie naruszeniem praw autorskich. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z: Adaptacje naruszające prawa autorskie a fanfikcja
  • Używanie zdjęcia, obrazu, rysunku; pliku graficznego, który nie jest twoją własnością i nie uzyskałeś praw do użytku. W to zalicza się stworzenie okładki na bazie pliku graficznego, do którego nie ma się praw. (O ile uprzednio wymienione rzeczy nie są w domenie publicznej).

 

Co dokładnie chroni, a czego nie chroni, prawo autorskie?

Prawo autorskie chroni jedynie fizyczną ekspresję, reprezentację idei, nie samą koncepcję idei czy pomysłu. Podobne fabuły, motywy czy tytuły nie starczą, aby móc mówić o naruszeniu praw autorskich. Dlatego między innymi istnieje wiele opowieści i filmów, które są do siebie bardzo podobne. O ile nie istnieje dogłębna ilość dowodów naruszenia praw autorskich, która jawnie i klarownie przedstawia owo naruszenie w świetle prawa, administratorzy strony nie są w stanie usunąć opowieści. W takim wypadku sugerujemy skontaktowanie się z drugim pisarzem i kulturalną wymianę zdań, w celu rozwiązania kwestii prywatnie. Jeśli nie jest się pewnym, czy pewne dzieło narusza prawa autorskie, sugerujemy wpierw skontaktować się z profesjonalną/legalną pomocą w tej kwestii, przed podjęciem dalszych działań.

  

W jaki sposób Wattpad radzi sobie z naruszeniem praw autorskich?

Wattpad podchodzi do kwestii naruszenia praw autorskich bardzo poważnie. Użytkownikom nie wolno publikować cudzych materiałów, o ile nie posiadają prawnie skutecznej zgody od właściciela praw autorskich i są w stanie okazać dowody posiadania owej zgody, jeśli zostaną o nią poproszeni. Zgłaszane nam bądź odkryte przez nas treści są badane wedle naszej polityki i usunięte jeśli uznamy, że stanowią naruszenie praw autorskich. Właścicielom praw zalecamy przesyłanie roszczenia DMCA jeśli znajdą kopię swojego oryginalnego dzieła, dzięki czemu będziemy mogli ją usunąć.

 

Recydywiści - Oprócz powyższej polityki możemy zawsze, gdy to stosowne i wedle naszego uznania, usunąć konta użytkowników, którzy wielokrotnie naruszali własność intelektualną innych. Jeśli dane konto wielokrotnie naruszyło prawa autorskie albo kolejne naruszenie zostało odkryte w późniejszym terminie, to zostanie zamknięte. Miej na uwadze, że odpowiedzialność za czyny leży na właścicielu konta, a nie koncie samym w sobie.

W jaki sposób Wattpad chroni moją twórczość?

Twórczość wszelkiej maści automatycznie podlega prawom autorskim w chwili, w której zostaje umieszczona w utrwalony format, na przykład wraz ze spisaniem opowieści. Publikując dzieło na Wattpadzie możesz wybrać spośród kilku różnych opcji praw autorskich. Możesz je znaleźć w naszym artykule: Zezwolenia prawa autorskiego. Podlegamy DMCA i jego procesom, więc jeśli wierzysz że ktoś skopiował twoje dzieło w nieodpowiedni sposób, to możesz wysłać roszczenie DMCA, na które odpowiemy możliwie najszybciej. For more information, check out: How we protect your stories. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź nasz artykuł: Jak chronimy Twoje historie

 

Czy Wattpad jest właścicielem moich dzieł?

Wattpad nie jest właścicielem żadnej pracy, którą publikujesz na platformie. Oznacza to, że możesz w dowolnym momencie opublikować ją w innym miejscu, a także usunąć ją z Wattpada. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, prosimy o odwiedzenie strony z naszymi zasadami: Warunkach Świadczenia Usług

 

Czym jest spam Piractwa/Naruszeń praw autorskich

Nie zezwalamy na łamanie praw autorskich na Wattpadzie, w tym promowanie i/lub ułatwianie piractwa. Obejmuje to piractwo w każdej formie, od żądania darmowych linków do udostępniania pełnych plików PDF, a także przesyłania istniejących dzieł autorów.

Uprzejmie prosimy wszystkich o szacunek i pomoc Wattpadowi w byciu przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem do spędzania czasu. Informujemy, że zastrzegamy sobie prawo do usuwania wiadomości i zawieszania kont, które naruszyły nasze zasady dotyczące praw autorskich, bez uprzedzenia. Chcesz zgłosić piractwo na Wattpadzie? Przeczytaj nasz artykuł: Zgłaszanie naruszenia praw autorskich

 

W jaki sposób mogę zgłosić naruszenie praw autorskich na Wattpadzie?

Prosimy sprawdzić nasz artykuł o Zgłaszanie naruszenia praw autorskich praw autorskich, aby uzyskać pełen wymiar informacji. Znajdziecie tam informacje o zgłaszaniu zarówno ówcześnie wydanych opowieści, jak i takich, które nigdy nie zostały oficjalnie wydane.

 

Moje dzieło zostało skopiowane i opublikowane na Wattpadzie/innej stronie. Co mogę zrobić?

Prosimy sprawdzić nasz artykuł o Zgłaszanie naruszenia praw autorskich praw autorskich, aby uzyskać pełen wymiar informacji. Znajdziecie tam również dokładne instrukcje co do optymalnych kroków do podjęcia, w wypadku skopiowania dzieła z Wattpada na inną stronę.

 

Czy mogę użyć ich dzieła, okładki, postaci, etc.?

Zawsze musisz posiadać pozwolenie bezpośrednio od autora. Używanie prac innych autorów w jakikolwiek sposób (wliczając w to adaptacje) bez ich zgody jest naruszeniem praw autorskich, co jest nielegalne. Uznanie autorstwa czy należności praw kogoś innego nie jest wystarczające. Wyjątkami są sytuacje, w których autor zezwala na korzystanie innym ze swojego dzieła.

Chcesz konkretniejsze informacje o korzystaniu z grafik, postaci, etc. należących do innych ludzi? Przeczytaj nasz artykuł: Czy mogę użyć ich fabuły/dzieła?

 

Czy mogę zgłosić dzieło jeśli skopiowali film, grę lub serial?

Tak. Naruszenie praw autorskich to również napisanie na nowo filmu, gry, serialu, etc. i publikacja takiego tworu na Wattpadzie. W to wlicza się bezpośrednie czerpanie dialogów ze skryptów filmów bądź seriali. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Adaptacje naruszające prawa autorskie a fanfikcja

 

Czy mogę użyć słów piosenki w swoim dziele?

Często zdarza się, że ludzie korzystają z uprzednio istniejących tekstów piosenek w swoich dziełach, jednakże zawsze istnieje ryzyko, że właściciel ich praw autorskich wypełni roszczenie DMCA, aby usunąć dane dzieło. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Czy mogę użyć ich fabuły/dzieła?

 

Czy moje zgłoszenie jest anonimowe?

Nasz zespół w Wattpadzie jest oddany misji dbania i chronienia twojej prywatności oraz strzeżenia twoich informacji. Zgłoszenia, które przesyłasz Wattpadowi, są ściśle tajne. W związku z tym nie dzielimy się twoimi informacjami ani ze zgłoszonym użytkownikiem, ani z właścicielem praw autorskich. W Wattpadzie, większość zgłoszeń jest tajna. Jest kilka wyjątków, konkretnie w sprawie żądań prawnych, w których informacje muszą zostać podane dalej. Jednakże te wyjątki są zawsze jasno i klarownie komunikowane w razie potrzeby.

 

Jak mogę pomóc zwalczać naruszenia praw autorskich na Wattpadzie?

Zawsze poszukujemy Wattpadowiczów znających wszelkie języki, którzy pasjonują się bezpieczeństwem i prawami autorskimi na Wattpadzie. Jeśli masz ponad 18 lat, to możesz aplikować do programu ambasadorskiego Wattpad. Dużo dla nas robią i zawsze ciepło przyjmą nowych członków z pasją dla bezpieczeństwa na Wattpadzie. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź profil Ambasadorów tutaj: https://www.wattpad.com/user/Ambassadors


Co oznaczają opcje praw autorskich na Wattpadzie? (Domena Publiczna, Wszelkie Prawa Zastrzeżone, etc.)?

Gdy publikujesz swoje dzieło na Wattpadzie korzystając z opcji zaawansowanych, zobaczysz wybór spośród kilku różnych opcji praw autorskich. Chcesz dowiedzieć się więcej o nich? Prosimy przeczytać nasz artykuł: Zezwolenia prawa autorskiego

 

Zawsze polecamy zapisanie swojej opowieści poza Wattpadem. Jeżeli zamkniętoby twoje konto za złamanie którejkolwiek z naszych zasad, nie damy rady przywrócić nawet tych opowieści, które tego nie robią.

Zalecamy również sprawdzenie naszego bota wsparcia, gdy szukasz szybkich odpowiedzi! Naszego bota można znaleźć, klikając ikonę w prawym dolnym rogu Centrum pomocy (https://support.wattpad.com/hc/en-us), lub przechodząc do Ustawień > Centrum pomocy w aplikacji.

Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful

Comments

Article is closed for comments.