Skip to Content

(Polski) Adaptacje naruszające prawa autorskie a fanfikcja (Infringing adaptations and fanfiction)

Na Wattpadzie ważne jest wspieranie kreatywności użytkowników, którzy dzielą się swoimi opowieściami dzięki naszej platformie. Pracujemy naprawdę ciężko nad ochroną oraz szanowaniem ich praw autorskich zarówno na, jak poza Wattpadem.

Zakazane jest publikowanie prac innych autorów bez ich zgody. Wprowadzone przez nas zasady zawarte w Warunkach Świadczenia Usług wskazują jasno, że Wattpad nie pozwala użytkownikom na publikowanie adaptacji innych istniejących dzieł.

 

Recydywiści - Oprócz powyższej polityki możemy zawsze, gdy to stosowne i wedle naszego uznania, usunąć konta użytkowników, którzy wielokrotnie naruszali własność intelektualną innych. Jeśli dane konto wielokrotnie naruszyło prawa autorskie albo kolejne naruszenie zostało odkryte w późniejszym terminie, to zostanie zamknięte. Miej na uwadze, że odpowiedzialność za czyny leży na właścicielu konta, a nie koncie samym w sobie.

 

Uwaga! Nie możemy w twoim imieniu ustalić, czy zgłoszona opowieść zawiera naruszenie. Możesz spojrzeć na nasze Najczęstsze pytania prawa autorskie, aby poczytać na temat praw autorskich na Wattpadzie. W razie niepewności na temat naruszenia twoich praw, sugerujemy skontaktowanie się z prawnikiem, który może udzielić odpowiedniej pomocy przed wysłaniem zgłoszenia.

 

Masz pytania o korzystaniu z uprzednio istniejących dzieł, takich jak tekst piosenek, tłumaczeń, czy o uzyskiwaniu zgody? Przeczytaj nasz artykuł: Czy mogę użyć ich fabuły/dzieła?

 

Najczęściej zadawane pytania na temat adaptacji:

Co to jest?
Adaptacja opowiadania to rodzaj pracy, który jest oparty na co najmniej jednym już istniejącym dziele zgodnie z Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Oznacza to, że tylko jego autor może adaptować lub udzielić komuś pozwolenia na stworzenie adaptacji swojej pracy. Tłumaczenia, przepisywanie, kontynuacje lub transkrypcje to przykłady adaptacji, które wymagają pozwolenia na publikację. Aby uzyskać więcej informacji i inne przykłady, zapoznaj się z tą artykuł przygotowaną przez Amerykańskie Biuro ds. Praw Autorskich.

Czy mogę udostępniać pracę innego autora, jeśli zmienię imiona/płeć głównych bohaterów?

Nie. Zmiana imion oraz/lub płci postaci nadal narusza prawa autorskie. Wyobraź sobie, że piszesz swoje opowiadanie i skupiasz się na stworzeniu naprawdę wiarygodnego głównego bohatera, a prosta zmiana pozwoliłaby innemu człowiekowi na skopiowanie całej powieści. To brak szacunku autora, jak i jego kreatywności. Każda zgłoszona opowieść, która podejrzana jest o kopiowanie innej może zostać usunięta za złamanie praw autorskich.

 

UWAGA: Prawo autorskie nie chroni samego pomysłu. Miej proszę na uwadze, że tytuły, imiona bohaterów, podobne pomysły oraz tematy nie zaliczają się do naruszenia praw autorskich. Jeżeli nie jesteś pewien, czy opowiadanie, które chcesz zgłosić, narusza Twoje prawo autorskie, polecimy poproszenie o pomoc prawną przed wysłaniem zgłoszenia.


Czy jest jakaś różnica między adaptacją a fanfikcją?
W prawie autorskim faktycznie istnieje różnica między “fanfikcją” a “adaptacją”. Fanfikcją jest korzystanie z uprzednio istniejących postaci bądź światów (Np. postać Percy'ego Jacksona i obóz Półkrwi) w poza tym oryginalnym dziele. Adaptacją zaś jest branie uprzednio istniejącego dzieła i jego tekstu bądź unikatowych wydarzeń, zmieniając jedynie określone elementy. Dla przykładu, napisanie dzieła o Percy Jacksonie i towarzyszach czytających książkę “Złodziej Pioruna” i zawarcie w tym dziele treści z oryginalnej książki byłoby adaptacją, a więc naruszeniem praw autorskich. Innym przykładem byłaby zamiana postaci “Percy’ego Jacksona” na postać “Harry’ego Stylesa”, zostawiając resztę tekstu dzieła i dialogów dokładnie taką samą jak w oryginale. To zostałoby uznane za naruszenie praw autorskich.

 

Can I publish an adaptation of another story if I specify that the story ‘does not belong to me’? (I.e. saying ‘all rights are reserved’ to the original author)

Możesz zwrócić się do autora oryginału bądź obecnego właściciela do praw autorskich, z prośbą o zezwolenie na adaptację bądź publikację ich dzieła na Wattpadzie. Jednakże taka wyraźna i jednoznaczna zgoda jest wymagana przed publikacją dzieła. Bez odpowiedzi na taką prośbę i bez zezwolenia, nie można publikować takiej adaptacji bądź tłumaczenia na Wattpadzie. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Dzieła usunięte z powodu naruszenia praw autorskich


Publikowałem/am adaptacje, ale usunięto mi konto za naruszenie praw autorskich. Czy możecie je przywrócić?
Usunięcie opowieści, zdjęć lub/i kont przez naruszenie praw autorskich nie może zostać cofnięte. Wyjątkiem będzie, jeśli udowodnisz, że posiadasz zgodę na publikację od osoby, która ma prawa autorskie do dzieła. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Dzieła usunięte z powodu naruszenia praw autorskich

Czemu usunięto moją adaptacje/tłumaczenie, ale inne już nie?
Wattpad bardzo ciężko pracuje, aby jak najszybciej sprawdzać i usuwać naruszenia. Czasem jednak nie łatwo jest je odnaleźć bez zgłoszenia przez użytkowników. Jeżeli widzisz więc naruszenie na Wattpadzie, nie oznacza to, że na nie zezwalamy. Zamiast tego prosimy zgłosić dzieło za naruszanie praw autorskich. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Dzieła usunięte ze względu na naruszenie praw autorskich.

Znalazłam/em naruszenie adaptacji… Co mam zrobić?
Jeżeli naruszone są twoje prawa, masz całkowite prawo złożyć zawiadomienie DMCA na każdej stronie, łącznie z Wattpadem. Aby dowiedzieć się więcej o zgłaszaniu treści naruszających prawa autorskie, zarówno twoje jak i cudze, prosimy przeczytać nasze wytyczne treści i procedury zgłoszeń w naszym artykule: Zgłaszanie naruszenia praw autorskich

 

Zawsze polecamy zapisanie swojej opowieści poza Wattpadem. Jeżeli zamkniętoby twoje konto za złamanie którejkolwiek z naszych zasad, nie damy rady przywrócić nawet tych opowieści, które tego nie robią.

Zalecamy również sprawdzenie naszego bota wsparcia, gdy szukasz szybkich odpowiedzi! Naszego bota można znaleźć, klikając ikonę w prawym dolnym rogu Centrum pomocy (https://support.wattpad.com/hc/en-us), lub przechodząc do Ustawień > Centrum pomocy w aplikacji.

Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful

Comments

Article is closed for comments.