Skip to Content

(Polski) Zezwolenia prawa autorskiego (Copyright permissions)

Gdy opublikujesz swoją opowieść na Wattpadzie, możesz zauważyć, że zaawansowane opcje kryją w sobie kilka różnych rodzajów praw autorskich. Ważne: każda z tych opcji jest aplikowana tylko i wyłącznie do materiałów, do których faktycznie mógłbyś mieć prawa autorskie. Więc jeśli w swojej opowieści na Wattpadzie umieścisz cytowane fragmenty tekstu piosenek, postacie historyczne czy sławnych piosenkarzy, to rzecz jasna nie uzyskasz do nich praw autorskich. Oczywiście już do całej reszty, to znaczy faktycznych elementów własnej twórczości i stworzenia, prawo autorskie będzie jak najbardziej aplikować.

Wybranie języka praw autorskich nie rejestruje Twojego dzieła w żadnym urzędzie praw autorskich, ani nie przenosi własności praw autorskich na Wattpada (udzielasz Wattpadowi pewnych ograniczonych licencji w momencie, gdy zamieszczasz opowiadanie lub inną treść). Jeśli chcesz zarejestrować je w urzędzie praw autorskich w swoim kraju, istnieje wiele zasobów online, które Ci w tym pomogą. Możesz wyszukać urząd praw autorskich w swoim kraju poprzez Katalog Urzędów Własności Intelektualnej WIPO na stronie http://www.wipo.int/directory/en/urls.jsp 

 

Najczęściej wybierane licencje są następujące:

Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak nazwa wskazuje, właściciel praw autorskich zastrzega sobie ekskluzywnie wszelkie prawa autorskie nadane mu w świetle prawa, takie jak dystrybucja, wykonanie, tworzenie, modyfikacja… 

W pewien sposób oznacza to posiadanie omalże monopolu na własną twórczość. Dlaczego tylko omalże? Głównie dzięki prawu cytatu i mu pokrewnym, które zezwala osobom między innymi na tworzenie fanartów, cytowanie fragmentów, czy tworzenie recenzji.

 

Domena Publiczna

Również znana jako “No rights reserved”/”żadne prawa zastrzeżone”. Technicznie rzecz biorąc, oficjalne umieszczenie dzieła w domenie publicznej może być bardzo skomplikowanym procesem w większości krajów na świecie. Jednakże umieszczając swoją twórczość w tej licencji, dajesz każdemu prawo do… Wszystkiego. Używania jej w jakimkolwiek celu; mogą ją drukować, sprzedawać, stworzyć film na jej podstawie, cokolwiek. W wypadku wybrania tej opcji odrzuca się wszelkie prawa autorskie, które się posiadało.

 

Creative Commons:

Creative Commons jest ogólnym zbiorem wielu różnych licencji, które między sobą dzielą się większością tekstu. Jednak, jak to w życiu bywa, najbardziej liczą się małe różnice.

Wybierając jedną z wielu licencji Creative Commons, zastrzegasz sobie pewne prawa do własnej twórczości, ale równocześnie oddajesz inne prawa w ręce szeroko pojętej publiki. Mogą to być takie prawa jak np. Przetłumaczenie opowieści, użycie dialogu w celach filmów czy audiobooku, czy nawet prawa do sprzedaży i druku na konwentach dla fanów. Indywidualna współpraca z twórcami często wymaga dzielenia się częścią praw właśnie na podstawie Creative Commons.

Jest wiele różnych typów owej licencji: Attribution (CC BY), Share Alike (CC BY-SA), No Derivative (CC BY-ND) oraz Non Commercial (CC BY-NC). Jeśli to wszystko brzmi jak czarna magia, to szczerze zalecamy przeczytanie treści dostępnych na stronie: http://creativecommons.org/licenses/

 

Chcesz wiedzieć więcej o zezwoleniach, przede wszystkim w ramach korzystania z pracy innych ludzi? Przeczytaj nasz artykuł tutaj: Czy mogę użyć ich fabuły/dzieła?

 

Zalecamy również sprawdzenie naszego bota wsparcia, gdy szukasz szybkich odpowiedzi! Naszego bota można znaleźć, klikając ikonę w prawym dolnym rogu Centrum pomocy (https://support.wattpad.com/hc/en-us), lub przechodząc do Ustawień > Centrum pomocy w aplikacji.

Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful

Comments

Article is closed for comments.